Outsourcing je još jedna pljačka na hrvatski način

Savez samostalnih sindikata Hrvatske i Sindikat zdravstva smatraju da je outsourcing pokušaj još jedne pljačke na račun hrvatskih radnika te su stoga pozvali građane da daju svoj potpis za referendum protiv outsourcinga. Predsjednici SSSH i Sindikata zdravstva, Mladen Novosel i Radmila Belobrajić Čahut, očekuju velik odaziv građana i više od 717.000 potpisa, koliko je 2010. prikupljeno za referendum protiv izmjena Zakona o radu. “Cilj outsourcinga je punjenje džepova rođacima i prijateljima političara preko leđa obespravljenih radnika, a na štetu kvalitete usluga. To je početak privatizacije javnih dobara – škola i bolnica, nakon što je privatizacijom 90-ih uništena hrvatska industrija. Iz javnog sektora izdvajaju se spremačice, kuharice i pralje, koje s 30 godina staža mjesečno zarađuju 2.700 kuna. Kolike će tu biti uštede”, upitali su. Predsjednica Sindikata zdravstva upozorava da je privatizacija pomoćnih službi u sustavu zdravstva ulaz za bolničke infekcije. “To će se odraziti na zdravlje bolesnika, ali i poskupjeti izdvajanja za zdravstvo koje je i sada financijski devastirano”, rekla je Belobrajić Čahut. Umjesto outsourcinga, Novosel predlaže čišćenje javnog i državnog sektora od političkih podobnika koje su sve vlasti i vlade u proteklih 20 godina akumulirale u te sektore. “Oni su jedino u stanju nekome pogodovati, s nekime dilati i uzimati proviziju”, tvrdi predsjednik SSSH te poziva građane da svojim potpisima jasno kažu da ne žele još jednu privatizaciju na hrvatski način. (E.S.)

IZVOR: glas-slavonije.hr